Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att installera och konfigurera mjuk- och hårdvara till datorer, anordna användarutbildningar inom dataområdet och köpa och sälja datorprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 640 629 | 6 323 470 | 5 635 483 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 132 049 | 112 131 | 101 323 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 133 009 | 113 966 | 98 907 |
| Årets resultat (tkr) | 105 001 | 89 363 | 77 144 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 132 055 | 2 055 727 | 1 412 016 |
| Antal anställda | 126 | 118 | 113 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 640 629 | 6 323 470 | 5 635 483 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 132 049 | 112 131 | 101 323 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 133 009 | 113 966 | 98 907 |
| Årets resultat (tkr) | 105 001 | 89 363 | 77 144 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 463 | 186 | 5 261 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 131 592 | 2 055 541 | 1 406 755 |
| Tillgångar (tkr) | 2 132 055 | 2 055 727 | 1 412 016 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 456 364 | 351 363 | 262 000 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 314 | 319 | 258 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 675 377 | 1 704 045 | 1 149 758 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 132 055 | 2 055 727 | 1 412 016 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 4 866 | 4 697 | 4 203 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 102 648 | 90 406 | 87 019 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 53 569 | 48 329 | 40 691 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 126 | 118 | 113 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 52 703 | 53 589 | 49 872 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 278 | 1 216 | 1 167 |
| Vinstmarginal | 2.0% | 1.8% | 1.8% |
| Soliditet | 21.4% | 17.1% | 18.6% |
| Kassalikviditet | 127.2% | 120.6% | 122.3% |
Arrow Ecs Sweden AB ingår i en koncern med 5 bolag. Moderbolag är Arrow ECS Nordic A/S och koncernmoderbolag är Arrow Electronics Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att installera och konfigurera mjuk- och hårdvara till datorer, anordna användarutbildningar inom dataområdet och köpa och sälja datorprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.